تغذیه و رژیم درمانی

تغذیه و رژیم درمانی درمانگاه تخصصی کوروش

لاغری سریع

لاغری سریع یکی از بحث های داغ و چالش برانگیز این روزهاست و انواع روشها و رژیم غذایی در اینترنت پیدا میشود که در آنها به لاغری سریع اشاره شده است . اما بهترین راه و سالم ترین روشها کدامند؟ روش های مختلفی موجود هستند که بسیاری از آن ها می تواند خطرناک باشد، زیرا این روش ها غیراصولی و در بسیاری از مواقع حتی کشنده هستند. بنابراین برای داشتن اندامی زیبا و متناسب باید به متخصص مراجعه کرد و طبق اصول ارائه شده حرکت کرد .

تغذیه و رژیم درمانی درمانگاه تخصصی کوروش

نقش تغذیه در سلامتی و رشد بدن

رشد و سلامت بدن با تغذیه سالم ارتباط مستقیم دارد. تغذیه نه تنها بر رشد جسمی و ظاهر انسان تأثیر میگذارد، بلکه بر نحوه احساس و برداشت ما از محیط، خلق و خو و رفتار ما نیز موثر است. اهمیت وجود برخی مواد مغذی برای بدن به ویژه ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئینها، آن اندازه ضروری است که در تغذیه و سلامت سلولهای مغز دخالت دارند و بر این اساس می توان با استفاده از تغذیه مناسب، از بروز برخی نارساییهای عصبی و روانی انسان، پیشگیری کرد. تغذیه کامل و کافی، باعث شادابی و تندرستی می شود، بر طول عمر مفید انسان می افزاید، ناتوانی و بیماری را کاهش می دهد، زندگی را در نظر انسان خوشایند، سعادت آمیز و رضایتبخش جلوه می دهد و از پیری زودرس پیشگیری می کند. بر عکس سوء تغذیه که امروزه، به ویژه در میانکشورهای توسعه نیافته شایع است، عامل اصلی مرگ و میرها است و بیشتر قربانیان خود را از میان کودکان برمی گزیند. گروه وسیعی از مردم جهان نیز با وجود آن که به غذای نسبتاً کافی دسترسی دارند به دلیل ناآگاهی تغذیه ای، به نوعی گرفتار سوء تغذیه هستند.

تغذیه و رژیم درمانی درمانگاه تخصصی کوروش

مشکلات شایع تغذیه ای در دوران بارداری

به علت تغییر در سطح هورمونی بدن، افزایش اندازه رحم، افزایش مقدار خون و حجم مایعات بدن و فشاری که بر وریدهای لگنی می آید، مشکلاتی شامل تهوع صبگاهی ، سوزش سردل و ترش کردن، یبوست، ادم و ورم به خصوص در ناحیه انتهایی پا پیش می آید. تهوع صبحگاهی (Morning Sickness ) : تهوع صبحگاهی معمولا خفیف و در اوایل بارداری اتفاق می افتد و % 75 زنان باردار به درجه ای از آن دچار می شوند.

تغذیه و رژیم درمانی درمانگاه تخصصی کوروش

تغذیه دوران بارداری

گروه های آسیب پذیر : اگر غذایی که یک نفر مصرف میکند، نیازمندی های تغذیه ای او را تامین نکند، فرد مبتلا به کمبودهای تغذیه ای میشود.علاوه براین بعضی از افراد جامعه به دلیل شرایط خاص (افزایش نیاز، جهش رشد، تغییر در فیزیولوژی بدن) در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمبودهای تغذیه ای هستند که به آنها گروههای آسیب پذیر می گویند،شامل کودکان، نوجوانان، زنان باردار، شیرده و سالمندان است. علت آسیب پذیری آنها عبارتند از:

تغذیه و رژیم درمانی درمانگاه تخصصی کوروش

تغذیه کامل

غذاها از مواد مغذی تشکیل شده اند و تغذیه صحیح خوردن و دریافت مقدار لازم و کافی از هر یک از این مواد، مقدار مناسب این مواد مغذی برای حفظ سلامت را نیازمندی های تغذیه ای می نامند. این نیازمندیها با توجه به شرایط جسمی، محیطی و فردی متفاوتند و براساس سن، جنس، اندازه بدن و میزان فعالیت بدن فرد تعیین میگردد. تنوع و تعادل : تغذیه سالم شرط اساسی سلامت انسان است، تغذیه صحیح در حقیقت رعایت دو اصل تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه است. تعادل به معنی مصرف مقادیر کافی از مواد غذایی مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن می باشد و تنوع یعنی مصرف انواع مختلف مواد غذایی که در ٧ گروه اصلی مواد غذایی معرفی میگردد.

تغذیه و رژیم درمانی درمانگاه تخصصی کوروش

چه وقتی شامپو موی خود را عوض کنیم!؟

یکی از نکاتی که افراد باید توجه کنند،استفاده مناسب از شامپوها می باشد. همان طور که می دانید شامپوی سر یکی از مهم ترین عواملی است که در شست و شوی موی سر بسیار حائز اهمیت است و مانند مسواک و خمیردندان می ماند که بهتر است هر چند وقت یک بار تعویض گردد. شامپو نوعی شوینده است و کار اصلی آن تمیز کردن پوست سر و ساقه های مو می باشد. *اگر شامپویی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید موهایتان را تمیز و خوش حالت می کند،نیازی نیست تا مدتی آن را تغییر دهید. افرادی که موهایی چرب و خشک دارند و دارای شوره سر می باشند،بهتر است شامپوهای مخصوص را برای موهای خود استفاده کنند.

تغذیه و رژیم درمانی درمانگاه تخصصی کوروش

آیا کرم های ضد آفتاب ضرر دارند؟

جهت محافظت از پوست در مقابل نور خوشید و اشعه ماوراء بنفش از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و بدون این لایه محافظ در مقابل آفتاب ظاهر نشوید. سال هاست که کارشناسان و پزشکان پوست این توصیه را به افراد می کنند. اما ممکن است افراد در استفاده از این کرم ها تردید داشته باشند و ندانند که استفاده از این کرم ها برای پوست ضرری بدنبال دارد یا خیر؟ ترکیبات این کرم ها چیست و چگونه از پوست فرد محافظت می کند. این سوالات ذهن خیلی از افراد را به خود مشغول کرده است.حال اگر شما یکی از این افراد هستید بنه شما توصیه میکنیم این مقاله را تا پایان با دقت بخوانید.

تغذیه و رژیم درمانی درمانگاه تخصصی کوروش

خواص روغن اسطوخودوس جهت رشد موها

روغن اسطوخودوس می تواند تاثیر بسزایی در رشد موها داشته باشد. اکثریت افراد به دلیل دارا بودن بیماری ریزش سکه ای مو (آلوپسی) موهای خود را از دست می دهند. همانظور که در مقالات پیشین بیان شد، آلوپسی یا ریزش سکه ای مو یک نوع بیماری خود ایمنی است که باعث می گردد ، بدن فولیکول های مو را به عنوان یک شیء خارجی شناخته و آن را دفع کند. روغن اسطوخودوس محصولی کاملاً طبیعی جهت درمان این بیماری است.

تغذیه و رژیم درمانی درمانگاه تخصصی کوروش

از بین بردن چربی های شکم

چربی های دور کمر افراد پیش درآمدی از طیف گسترده مشکلات و بیماری هایی مانند ، دیابت نوع دوم ، بیماری های قلبی و عروقی و انواع سرطان ها جهت سلامتی است. چربی زیاد شکم از مشکلاتی است که عموماً افراد درگیر آن هستند. اما عوارض ناشی از این چربی ها فراتر از شکل ظاهری است. اکثریت افراد ، تمام تلاش خود را می کنند تا چربی های موجود در شکم و اطراف آن رهایی یابند. اما ممکن است نتیجه ای در بر نداشته باشد. عوامل کلیدی وجود دارند که تعیین کننده تلاش شما جهت کاهش چربی های شکم می باشند.

Real Time Analytics