تزریق بوتاکس، کاربردهای بوتاکس، تزریق ژل لب و تزریق چربی

جوانسازی پوست و کلیه خدمات زیبایی درمانگاه تخصصی پوست و مو کوروش

مکانیسم عملکرد بوتاکس

بوتاکس یا سم بوتولینوم اثر خود را با جدا کردن پروتئین های کلیدی مورد نیاز برای فعالیت عصبی اعمال می‌کند. ابتدا، سم به طور خاصی به اعصابی که از انتقال دهنده عصبی استیل کولین استفاده می کنند متصل می شود. زمانی که به ترمینال عصبی متصل شود، نورون یا سلول عصبی، سم بوتولینوم را از طریق اندوسیتوز (درون یاخته) با واسطه گیرنده وارد کیسه کوچکی می کند. هنگامی که کیسه کوچک به سمت سلول حرکت می کند، اسیدی می شود و قسمتی از سم را فعال می کند که باعث می شود تحریک شده و کیسه کوچک را حرکت داده تا به داخل سیتوپلاسم سلول وارد شود. به محض قرار گیری درون سیتوپلاسم، توکسین یا سم پروتئین های SNARE (پروتئین هایی که واسطه پیوند کیسه کوچک با غشاء هدف خود هستند) را جدا می‌کند، بدین معنی که با جلوگیری از انتشار کیسه های انتقال دهنده عصبی توسط سلول ها، کیسه های کوچک استیل کولین نمی توانند به غشای سلولی درون یاخته ای متصل شوند. این امر سیگنال های عصبی را متوقف می کند، و به اصطلاح منجر به فلج عضله و بخش های مورد نظر می شود.

کاربرد بوتاکس در درمان تعریق بیش از حد

خالف بوشارا و دیوید پارک اولین کسانی بودند که استفاده غیر عضلانی BTX-A (بوتاکس) در طول درمان بیماران مبتلا به اسپاسم همافسیالی در انگلستان در سال 1993، نشان دادند که تزریق سم بوتولینوم باعث مهار عرق می شود و بنابراین در درمان هایپرهیدروزیس (عرق بیش از حد) مفید است. از آن زمان بوتاکس برای درمان هایپرهیدروزیس اولیه زیر بغل (تعریق بیش از حد زیر بغل به دلایل ناشناخته) تایید شده است، که نمی‌تواند به همراه مواد موضعی مورد استفاده قرار گیرد. هایپرهیدروزیس کانونی اولیه یک اختلال در تعریق بیش از حد ناشناخته است که به طور معمول در نواحی زیر بغل، کف دست ها، پاها و صورت تاثیر می گذارد. اختلالی، که تا 2.8 درصد جمعیت ایالات متحده را در بر می گیرد، با اختلالات جسمی، روحی و شغلی قابل توجهی همراه است. در حال حاضر، استراتژی های درمانی شامل نمک های آلومینیوم موضعی (کلراید آلومینیوم)، یونتوفورزیس، عوامل آنتی کولینرژیک خوراکی، روش های جراحی موضعی و سمپاتکتومی است. با این حال، استفاده از این درمانها با بروز عوارض جانبی نسبتا بالا محدود شده است. عوارض درمان غیر جراحی معمولا گذرا است، در حالی که عوارض درمان های جراحی ممکن است دائمی و قابل توجه باشد. به تازگی شواهد قابل توجهی مبنی بر این که تزریق بوتولینوم نوع A (BTX-A) به نواحی دچار تعریق بیش از حد در بدن می تواند به طور قابل ملاحظه ای موجب کاهش تعریق کانونی در نواحی متعدد بدون عوارض جانبی شدید شود. به همین دلیل به نظر می رسد بتوان از بوتاکس به عنوان یک جایگزین بالقوه برای درمان های تهاجمی تری که بعد از کلراید آلومینیوم موضعی شکست خوردند، بهره برد.

بوتاکس و کاربردهای آن

توکسین بوتولینوم (BTX) یک پروتئین عصبی است که توسط باکتری Clostridium botulinum و گونه‌های مرتبط با آن تولید می شود. این سم مخدر اعصاب از انتشار استیل کولین (انتقال دهنده عصبی) از انتهای آکسون در اتصال عصبی- عضلانی جلوگیری می کند و موجب فلج شل یا فلسیک می شود. عفونت باکتری سبب بیماری بوتولیسم می شود. این سم همچنین به صورت تجاری در پزشکی، صنعت آرایشی و امور تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد. بوتولینوم، مهلکترین سم شناخته شده است که با متوسط دوز کشنده انسان (LD50) 1.3 تا 2.1 نانوگرم بر کیلوگرم به صورت داخل وریدی یا عضلانی و 10 تا 13 نانوگرگرم در کیلوگرم در هنگام استنشاق که مرگبار می‌باشد. هشت نوع سم بوتولینوم وجود دارد که به نوع A تا H مشهور است. انواع A و B می توانند باعث بیماری در انسان‌ شوند و البته در امور تجاری و پزشکی کاربرد دارند. انواع C تا G کمتر متداول هستند انواع E و F باعث بیماری در انسان می شوند، در حالی که انواع دیگر آن در دیگر حیوانات بیماری ایجاد می کنند. نوع H مرگبارترین ماده در جهان به شمار می آید؛ تزریق تنها 2 نانوگرم آن می تواند باعث مرگ یک فرد بزرگسال شود. انواع سم بوتولینوم A و B در پزشکی برای درمان اسپاسم های عضلانی و بیماری های مرتبط با عضلات بیش از حد فعال به کار می رود. در اشکال تجاری با نام های تجاری Botox و Dysport عرضه می شود.

بوتاکس و درمان اسپاسم عضلانی

سم بوتولینوم یا بوتاکس برای درمان برخی اختلالات که با حرکات بیش از حد فعال عضلانی مشخص می شوند، از جمله اسپاستیک عضلانی پس از سکته مغزی، اسپاستیک پس از آسیب دیدگی ستون فقرات، اسپاسم سر و گردن، پلک، واژن، اندام ، فک، و تارهای صوتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به همین ترتیب، از سم بوتولینوم برای آرام کردن ماهیچه ها، از جمله مری، فک، دستگاه ادراری تحتانی و مثانه، و یا انقباض مقعد که می تواند شقاق مقعد را تشدید کند، استفاده می شود. همچنین ممکن است از بوتاکس برای درمان انحراف چشم و یا افتادگی پلک چشم استفاده شود. به نظر می رسد سم بوتولینوم برای مثانه بیش فعال مقاوم موثر باشد. عضلات اندام های تحتانی تحقیقات متعدد اثر کوتاه مدت بوتاکس نوع BTX-A را در کنترل اسپاسم در عضلات اندام تحتانی با بهبود ناهنجاری عضو معیوب و طرز راه رفتن نشان داده است. برای درمان همی پلژی یا دی پلژی اسپاستیک در کودکان، شامل راه رفتن پویا و الگوهای پیچیده راه رفتن مربوط به اسب ها، معمولا تزریق داخل عضله گاستروسولئوس، پشت ساق پا انجام می شود. به عنوان آخرین مورد، بیماری پاچنبری یا کلاب فود را می توان با تزریق میزان مشخص بوتاکس در ناحیه تیبیالیس خلفی یا قدامی (ماهیچه تاندون یا درشت نی مچ پا) اصلاح کرد. تزریق بوتاکس به داخل ماهیچه همسترینگ برای درمان زانوی خم ناشی از فعالیت بیش از حد این عضلات مورد استفاده قرار می گیرد. پاسخ خوب و مناسب به تزریق به دلیل کشیده شدن همسترینگ یا عضلات نزدیک کننده (اداکتور) است. تزریق به عضلات ران و باسن ممکن است برای دقت بیشتر نیاز به سونوگرافی داشته باشد.

جوان‌ سازی پوست و برخی روش های انجام آن

میکرودرم آبریژن : در این روش که در آن لایه سطحی پوست برداشته می‌شود وپس از بازسازی مجدد پوست شاهد نتایجی شگرف خواهید بود. لایه‌برداری با مواد شیمیایی : در لایه‌ برداری شیمیایی سبک، لایه‌های سطحی پوست با استفاده از اسید گلیکولیک، آلفا هیدروکسی اسید یا بتا هیدروکسی اسید با ملایمت برداشته می‌شود. لایه‌بردارهای شیمیایی برای از بین بردن تجمع سلول‌های پوست مرده و باز کردن خلل و فرج پوست نیز مفید است و نفوذ داروها به پوست را آسان‌تر می‌کند. بیماران یک تا دو ساعت پس از لایه‌برداری با قرمزی ملایم پوست و احتمالاً پوسته‌پوسته شدن جزی مواجه می‌شوند. بوتاکس : بوتاکس یکی از راههای جوان سازی پوست است که برای صاف کردن پوست و فلج کردن عضله‌های زیر خطوط و چروک‌ها به کار می‌رود تا خطوط و چین و چروک صورت برطرف شود. تزریق مقادیر اندک بوتاکس در عضله‌های بیش‌فعال باعث فلج شدن آن‌ها و درنتیجه کاهش چروک‌های پوست روی عضله‌ها می‌شود. بوتاکس برخلاف جراحی، سریع و ساده است، تهاجم آن حداقل است و نیازی به استراحت پس از عمل وجود ندارد. اکثر بیماران بلافاصله پس از تزریق بوتاکس به سر کار بازمی‌گردند یا فعالیت‌های روزانه خود را ادامه می‌دهند. نتایج حاصل از این عمل پس از گذشت چند روز طبیعی‌تر می‌شود.

تزریق و عوارض ژل چیست؟

ژل های موقت ،به دلیل این که خیلی از این ژل ها گونه ای پروتئین میباشد و بدن آن را به عنوان عامل بیگانه نمی شناسد،اکثرا عارضه ای نیز دیده نمی شود. حتی در موارد اندکی اگر عارضه ای بوجود آید،کم کم بدن این مواد را جذب و تجزیه می کند و هیچ گونه عارضه دائمی باقی نخواهد گذاشت. اما در مورد ژل های دائم/گاهی عوارضی همچون حساسیت و حتی عفونت و گاهی جابه جایی ژل مشاهده می شود که برای پرهیز از آن، باید در مورد افرادی که سابقه بیماری های خود همچون آلرژی و آسم دارند بایستی آزمایش انجام شود و در بیماری های خود مانند لوپوس ، روماتیسم و سندرم نفروتیک و نیز بیماری های سیستمیک ماننددیابت، بهتر است به طور کلی تزریق انجام نشود. برای جاهای ظریف تر بهتر است فقط از ژل مرغوب استفاده شود. حجم مقدار ماده تزریق شده نیز نباید زیاد باشد.

کاربردهای متنوع بوتاکس و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

بوتاکس علاوه بر رفع چین و چروک دارای کاربرد های دیگری نیز میباشد که در پایین توضیح داده شده است : - بهبود سر درد های میگرنی با استفاده از بوتاکس - در کسانی که مبتلا به اسپاسم اندام فوقانی هستند بوتاکس برای درمان اسپاسم و سفتی عضلات آرنج و مچ و انگشت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. - برای درمان کجی گردن و دردهای گردن ناشی از سفتی بعضی از عضلات گردن هم بوتاکس سودمند نیز است. - برای درمان اسپاسم عضلات چشم هم که منجر به استرابیسم یا لوچی چشم بوده و یا برای درمان اسپاسم پلک‌ها که بلفارواسپاسم نامیده می‌شود نیز در افراد بالاتر از 12 سال قابل تزریق است. - برای درمان تعریق بیش‌ازحد زیر بغل وقتی‌که نمایش موقتی مؤثر نبوده است بوتاکس کاربرد بسیار خوبی دارد. نقش مؤثر بوتاکس برای تعریق سایر قسمت‌های بدن و همین‌طور اسپاسم سایر عضلات بدن به اثبات نرسیده است.

9 تفاوت مهم تزریق چربی با تزریق ژل

1- ماندگاری بافت چربی تزریق شده.اثر ژل های با کیفیت، کوتاه بودهو در بهترین حالت بعد از یک سال جذب میشوند. 2- امکان جا به جا شدن بافت در تکنیک تزریق چربی تقریباً صفر است.وعلت اصلی آن پیوند بافت چربی در محل موردنظر و ثابت ماندن سلول های چربی در منطقه تزریق شده است. نکته:احتمال جا به جایی در تزریق ژل های تزریقی به دلیل مصنوعی بودن و یکی نشدن با بافت های بدن زیادتر است و هر چه ژل طولانی اثر تر باشد این احتمال بیشتر دیده می شود. نتیجه جا به جایی ژل ، بد فرمی و غیر قرینگی صورت است. 3- سلول های بنیادی،نقش بسیارمهمی درجوانسازی و افزایش رشته های کلاژن و الاستین پوست دارد و برای همین تزریق چربی فقط پرکننده ی شیارها و گودی های صورت است.در صورتی که تزریق ژل مانند تزریق چربی عمل نمیکند و بعد از مدتی کوتاه به حالات قبلی باز می گردد. 4- در بافت چربی به دلیل طبیعی بودنش در تمام نقاط صورت حتی نواحی دور چشم،بالا و پایین ابروها و مناطقی چون گیجگاه و شقیقه امکان تزریق چربی وجود دارد.در صورتی که ژل به شکل محدود و در نواحی خط خنده ، لب و نهایتاً گونه کاربرد دارد.

روش های موثر برای تعریق بیش از حد

معمولا روش های موثری برای حل کردن این نوع مشکل که در اکثر خانم ها و آقایان رایج است،وجود دارد.یکی از این روش ها استفاده کردن از مام و اسپری های ضد تعریق است.بنابراین باید بعد از استحمام از مام های ضد تعریق استفاده کرد تا میزان تعریق بدن نیز در طول روز کمتر شود. یکی از روش هایی که آسان است،استفاده کردن از اسپری های ضدتعریق و بدون اسانس می باشد که در طول روز توسط افراد مورد استفاده قرار میگیرد. از دیگر روش هایی که می توان برای کم کردن تعریق بدن خود استفاده کرد مانند:دئودورانت،که شامل نمک آلومینیوم می باشد. روش استفاده از این محلول بدین صورت است که دئودورانت را در داخل حمام،روی قسمت هایی از بدن خود که تعریق میکند،مالیده مانند یک لایه ی ضخیم برای بستن غددهای عرق.

بوتاکس به چه معناست؟

بوتاکس فرمی رقیق و خالص سم بوتولینیوم است که در شل کردن عضلات تاثیرات بسزایی دارد. چروک های پوست صورت به چند دسته تقسیم می شوند : الف- چروک های فعال ب- چروک های غیرفعال چروک های فعال یا همان دینامیک که به دلیل انقباض عضلات به وجود می آید و در حالت استراحت وجود ندارد. چروک های غیرفعال یا همان استاتیک به دلیل پروسه پیری و تغییراتی که در پوست به وجود می آید و همچنین باعث می شود کلاژن سازی در پوست متوقف شود. نکته:برای اینکه خودتان متوجه شوید پوست صورتتان دارای چروک است یا خیر،جلوی یک آینه قرار بگیرید و بدون آنکه اخم کنید اگر در حالت عادی هریک از نقاط پیشانی یا دورچشم چروک داشت بدین معناست که شما دارای چروک هایی به نام استاتیک هستید.این نوع چروک ها با تزریق بوتاکس برطرف می شود.گرچه بوتاکس تنها 40 تا 50% چروک های پوستی را از بین خواهد برد اما به مرور زمان دوباره این چین و چروک ها به وجود می آیند.

بوتاکس و افتادگی ابرو

از نشانه هایی که فرد متوجه می شود صورتش در حال پیر شدن است و معمولا در سن بیست سالگی و اوایل سی سالگی رخ می دهد،شامل: الف- چروکی های در اطراف چشم ب- خط اخم ج- چین و چروک های گوشه خارجی چشم نکته:از دیگر نشانه های پیری صورت افتادگی ابرو می باشد در صورتی که پلک بالای چشم را می پوشاند. معمولا افتادگی زیاد نیازمند بالا کشیدن ابروها است نه تزریق کردن بوتاکس. استفاده بوتاکس و فشارهایی که باعث پایین آوردن پیشانی و افتادگی و شل شدن پوست ابرو می شود به شدت خودداری کنید.

برای از بین بردن چین و چروک صورت چه کارهایی باید انجام داد

یکی از عوامل مهم نشانه های افزایش سن ایجاد چین و چروک ، شل شدن و افتادگی پوست،به وجود آمدن لک های تیره مایل به قهوه ای و همچنین ایجاد فرو رفتگی ها و تغییراتی همچون تغییرات عروقی است. از نشانه های دیگر افزایش سن در افراد چین و چروک های پوستی است که به مرور زمان بر روی پوست صورت ایجاد می شود و در معرض دید همگان قرار می گیرد.صافی و شفافیت پوست صورت نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره و همچنین روابط افراد از بُعد اجتماعی،فردی،شغلی، با یکدیگر دارد.به همین علت است که همه ی افراد به دنبال راهی هستند تا بتوانند به نوعی این چروک ها را از سطح پوست خود حذف کنند.

درباره ی تزریق بوتاکس بیشتر بدانیم

بوتاکس در واقع نام تجاری داروی بوتولینوم تولید شده توسط کارخانه آلرگان آمریکاست. یکی از معتبرترین داروهای بوتولینوم، دیسپورت (Dysport) ساخت کارخانه IPSEN است. این دارو باعث ضعیف شدن عضلات شده و مانع انقباضات شدید عضلات ناحیه پیشانی و دورچشم ، هنگام اخم کردن ، خندیدن و بالا بردن ابرو می شود. نکته:پوست روی عضلات از کنش و واکنش ناشی از این انقباضات در امان می ماند و دچار چروک و خطوط عمیق در طول زمان نمی شود.

انواع چروک های صورت

1- چروک های فعال که به دلیل وجود عضله در زیر آنها به وجود می‌آید. این خطوط نتیجه سالها خندیدن،اخم کردن و تغییر فرم عضلات صورت هستند. 2- چروک های غیر فعال که به دلیل پروسه پیری و تغییرات محتویات درم پوست ایجاد می شود. نکته: در مورد چروک های فعال یعنی چین وچروک هایی که ارتباط مستقیم با حرکات عضلات صورت دارند،‌مانند: "چین‌های افقی پیشانی ، ‌چین اخم بین ابروها وچین‌های دور چشم و همچنین استفاده از بوتاکس ، بسیار موثر است".

تخلیه ژل

سرگروه یکی از ژل هایی که اثرات طولانی مدت دارد و در 10 سال گذشته به فراوانی مورد استفاده قرار گرفته،ژل پاژ است. این نوع ژل در تمام نقاط بدن تزریق می شود مانند:ساق پا،دست ها و همچنین زیر چشم ها. در برخی مواقع ژل های مورد استفاده دچار تغییر شکل و حالت شده و مسائلی را برای پزشکان و همچنین مراجعه کنندگان به وجود می آورد که در برخی مواقع عوارض نا به هنجاری به وجود می آورند.

ژل چیست؟

ژل های پوستی یا فیلر نوعی ژل های بافت نرم هستند.تزریق ژل نوعی درمان غیرتهاجمی و غیرجراحی نیز می باشد و سبب ترغیب بیشتر تولید کلاژن در پوست می شود. این درمان غیر جراحی برای بازیابی،حجیم سازی،جوانسازی پوست،حجیم کردن لب ها،گونه ها و رفع خطوط ریز چین و چروک ها نیز به کار می رود. تزریق ژل نوعی روش غیرجراحی و غیرتهاجمی نیز می باشد . این نوع روش بدون درد است و با استفاده از بی حسی های موضعی انجام میشود .گرچه به مدت زمان 24الی 48 ساعت کمی تورم و کبودی قابل مشاهده است.

Real Time Analytics

کلمات کلیدی تزریق ژل لب، تزریق بوتاکس و تزریق چربی :