کاشت مو ، انواع روش های کاشت مو، مراقبت های بعد از کاشت مو و مقالات مرتبط در زمینه کاشت مو

کاشت مو درمانگاه تخصصی پوست و مو کوروش

کاشت موی طبیعی: انواع روش ها

امروزه تنها راه جایگزین کردن موهای از دست رفته کاشت موی طبیعی است. کاشت موی طبیعی در دو روش جراحی (FUT) و روش غیر جراحی یا (FIT) انجام می شود که طریقه کاشت مو در هر دو روش، مشابه بوده ولی روش برداشت مو از پشت سر متفاوت می باشد. در روش جراحی یا FUT پس از بی حسی موضعی ناحیه سر، یک نوار پوستی نازک شامل یک فولیکول مو و چند هزار تار مو از پشت سر برداشت می شود. ناحیه برداشت در پشت سر و جای برش ها در لابلای موها پنهان می شوند. سپس موهای برداشت شده با میکروسکوپ ویژه بررسی و جهت کاشت آماده سازی شده و بعد از بی حسی کامل، مو در محل مورد نظر کاشت می شود. زاویه برش ها در کاشت، در زاویه رشد مو موثر و تعیین کننده هستند. برای کاشت هر یک از گرافت های مو را در یک شکاف یا برش قرار می دهند. در روش غیرجراحی یا FIT برداشت نوار پوستی از پشت سر انجام نمی شود و به جای آن به کمک ابزار مخصوص و ظریفی پیاز مو را از پوست برداشت کرده و در ناحیه جلوی سر مشابه روش قبل کاشت می شود. به این صورت که در هر شکاف ایجاد شده بر روی سر یک گرافت کاشته می شود. برای اجرای این روش نیاز به تراشیدن موهای سر می باشد ولی در روش جراحی FUTالزامی به این کار نیست. در روش FIT، خط و جای اسکار (زخم) در پشت سر باقی نمی ماند. طول مدت کاشت مو در روش غیرجراحی FIT نسبت به روش FUT طولانی تر است.

مواردی که درباره کاشت مو باید بدانیم

در سالهای اخیر روش کاشت مو به عنوان بهترین راه برای جایگزینی موهای از دست رفته و طاسی در نظر گرفته می شود. ریزش مو به دلایل مختلف مانند بیماری های ارثی، مصرف دارو، تصادف، سوختگی، سوء تغذیه و رژیم نامناسب غذایی، فقر آهن،کمبود کلسیم، منیزیم رخ می دهد. دلایل تشدید ریزش مو یکی از علل ریزش مو و تشدید آن اختلالات هورمونی است مانند کم کاری تیروئید که باعث می شود هورمون‏ها‎ی ضروری در خون کاهش یابند یا پر کاری تیروئید که باعث اضافه شدن هورمون‏ها‎ی غیرلازم به خون می‎شود و در نتیجه ریشه های مو ضعیف شده و ریزش شدید اتفاق میفتد. سایر فاکتورهایی که می توانند در ریزش مو دخیل باشند عبارتند از : اختلال در تعادل هورمون‏ها‎ در خانوم ها و آقایان دلیل دیگری برای ریزش مو است. متعادل شدن هورمون‏ها‎ می‎تواند رویش موها را به دنبال داشته باشد. چربی و یا خشکی پوست سر نیز باعث ریزش مو می شود. وجود چربی بیش از حد بر روی پوست سر و یا شوره سر، نیز موجب ریزش مو خواهد شد. شایان ذکر است که اگر دلیل ریزش مو، کمبود مواد ضروری در بدن باشد، موهای از دست رفته مجددا رشد خواهند کرد. در صورتی که ریزش مو به دلایل ژنتیک و یا تصادف رخ دهد، بهترین راه، استفاده از کاشت مو است.

روش PRP کاشت مو یا ترمیم مو؟

روش پی آر پی در بعضی منابع با نام کاشت مو متداول شده ولی در این تکنیک کاشت مو انجام نمی شود بلکه جهت درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد. در تکنیک های اصلی کاشت مو مثل FIT و FUT مو را از خود بیمار گرفته و در ناحیه دیگری می کارند؛ در حقیقت مویی اضافه نمی شود. در روش پی آر پی (PRP) با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، رویش مو را تحریک می کنند. پی آر پی باعث می شود پیاز مو از فاز تلوژن یا خواب مو خارج شده و رشد کند. در این روش پلاسمای غنی از پلاکت با یک سرنگ به نواحی مورد نیاز در پوست سر تزریق می شود. طبق پژوهش های اخیر اگرچه روش PRP دارای پایه علمی کافی برای حمایت از استفاده آن در ترمیم مو می باشد ولی هنوز ترمیم مو با استفاده از این روش در ابتدای راه است. درمان با پی آر پی در چند مرحله اجرا می شود: - مرحله اول : حدود 8 تا 13 سی سی خون از شما گرفته می شود. این کار مشابه آزمایش خون معمولی است. خون جمع آوری شده شما داخل لوله ای حاوی ژل پی آر پی ریخته می شود. سپس لوله، در دستگاه سانتریفوژ قرار گرفته و تقریبا 10 دقیقه می چرخد.

کاشت موی بلند

در این روش کاشت (long hair transplant)، موهای بلند برداشت شده از ناحیه پشت سر به اندازه ٢ تا ٨ سانتی متر با همان اندازه بلند در ناحیه مورد نظر پیوند زده می شود. فقط با روش FUT می توان کاشت موی بلند را انجام داد. در این تکنیک نیازی به کوتاه کردن موها در خانم‌ها و آقایان نیست. در روش کاشت موی بلند، اندازه موها‌ دو تا هشت سانتی‌متر است و در ناحیه مورد نیاز پیوند زده می شود. این نکته قابل توجه است که با توجه به بلند بودن موهای برداشت شده از بانک مو و مخفی کردن خط بخیه میان موها، فرد می‌تواند به‌راحتی در اجتماع و محل کار خود حاضر شود و فعالیت های خود را از سر بگیرد. این روش جهت پیوند مو در افرادی که از کلاه‌گیس استفاده می کنند نیز مناسب است. مزایای کاشت موی بلند مهم‌ترین مزیت کاشت موی بلند این است که بیمار در مدت حداکثر دو روز پس از عمل به فعالیت های روزمره خود برمیگردد و به این ترتیب محدودیت فرد از نظر حاضر شدن در محل کار به حداقل می رسد چرا که پس از عمل کاشت، فرد ظاهری طبیعی خواهد داشت و نیازی به دور بودن از اجتماع ندارد.

مراحل پیوند مو و نتایج حاصل از آن

طاسی با الگوی مردانه اکثر ریزش موها را در برمی گیرد و اغلب دلایل ژنتیکی دارد. سایر ریزش موها به علت عوامل مختلفی از جمله رژیم غذایی، فشار، بیماری، عدم تعادل هورمونی، داروها رخ می دهد. امروزه پیوند و کاشت موی طبیعی تنها چاره درمان و ترمیم موهای ازدست رفته می باشد که در نواحی مختلف ازجمله (سر، ابرو، ریش، سبیل، مژه، محل زخم یا اسکار) انجام می شود. پیوند مو روشی است که در آن یک جراح پلاستیک یا متخصص پوست و مو، مو را به ناحیه بی مو یا کم موی سر انتقال می دهد. جراح معمولا مو را از پشت یا کنار سر می گیرد و به جلوی سر پیوند می دهد. پیوند مو معمولا در یک مطب پزشکی تحت بیهوشی موضعی و به یکی از روش های FIT، FUT، BHT، SUT و .. انجام می شود. موقع مناسب برای کاشت مو چه زمانی است؟ سن مناسب کاشت موی سر برای آقایان زمانی است که ریزش موی فرد متوقف شده باشد. معمولا سنین 18 تا 25 ساله برای کاشت مو کاندید مناسبی نمی باشند. کسانی که تراکم (تعداد مو و فولیکول مو) بالایی در پشت سر خود دارند کاندید بسیار مناسبی برای کاشت موی سر هستند. با این حال با استفاده از تکنیک های جدید روز حتی افرادی که تراکم موی کمی دارند نیز می‌توانند کاشت موی نتیجه بخش انجام دهند.

آیا برای کاشت مو باید فصل خاصی را در سال در نظر گرفت؟

آیا کاشت مو در فصول مختلف تاثیری در روند کاشت مو ایجاد می کند؟ در تعریف کاشت مو به شکل خلاصه می توان گفت کاشت مو شامل برداشت گرفت های مورد نیاز از ناحیه پشت سر فرد یا همان بانک مو و کاشت این گرفت ها در نقاطی که فاقد مو می باشد. به طور معمول افراد قبل از مراجعه به مراکز کاشت مو در این باره پرس و جو و تحقیق می کنند و سوالات زیادی در مورد کاشت مو در ذهنشان دارند که یکی از سوالات مذکور این است که آیا کاشت مو را باید در فصل خاصی انجام داد؟ کاشت مو وابسته به فصول خاصی است؟ افرادی که تصمیم به کاشت مو گرفته اند ممکن است عبارت بهترین فصل کاشت مو را شنیده باشند که بعضی مراکز غیر مجاز با هدف تبلیغات و جذب متقاضی از هر ترفندی استفاده می کنند. شایان ذکر است که از نظر عملی و علمی هیچ عاملی که تحت تاثیر یک فصل خاص از سال برای کاشت مو باشد وجود ندارد به عبارت دیگر فصلی برای انجام کاشت مو وجود ندارد که فقط در آن موقع، کاشت انجام شود و این باور غلط است که در یک فصل خاص نباید کاشت مو انجام داد. کاشت مو در هر فصلی که انجام شود نتایج آن یکی خواهد بود تنها تفاوتش در این است که اگر به عنوان مثال در فصل بهار کاشت مو بر روی شما انجام شود، نتایج آن را در فصل پاییز یا زمستان مشاهده می کنید یا در صورتی که در فصل پاییز پیوند مو انجام دهید، در بهار و تابستان نتیجه را خواهید دید.

باورهای اشتباه در مورد کاشت مو (بخش سوم)

از موی سایر نواحی بدن (به غیر از پشت سر) شامل ريش، زيربغل، منطقه تناسلی، سينه، پشت، شکم و یا دست و پا می توان به عنوان ناحیه دهنده برداشت کرد موهای نواحی مختلف بدن تفاوت های ساختاری و اساسی ای با يکديگر دارند و از این جهت نمی توان از موی نقاط دیگر به جای موی سر استفاده کرد. بهترين مو برای کاشت در نواحی طاس سر، ناحيه مشخصی از پشت و اطراف سر وجود دارد. از موهای نواحی ديگر به دلايل زير در کاشت نمی توان بهره برداری کرد: - برداشت مو از اين نواحی برای بيمار بسيار مشکل و دردناک می باشد. - اسکار یا جای محل برداشت مو در نواحی ديگر برعکس ناحیه پشت سر (که در زير موهای اطراف محل برداشت مخفی می شود) هميشه مشخص خواهد بود. - رشد موهای نواحی ديگر نسبت به موهای سر اغلب کمتر است، اين موها معمولا نازک و دارای رنگدانه کمی بوده و از نظر مشخصات رشد و ظاهر با موهای سر بسیار متفاوت هستند و به همین دلیل برای کاشت مو در سر مناسب نمی باشند. - احتمال هرز یا هدر رفتن موهای نواحی ديگر هم در زمان برداشت و هم درحين کاشت نسبت به موهای پشت سر بالاتر است.

باورهای اشتباه در مورد کاشت مو (بخش دوم)

کاشت مو باعث سردرد های سخت می شود در روش های سنتی (که از لوازم غيرظريف استفاده می شد) گاهی سردردهايی پس از کاشت مو بوجود می‌آمد ولی با تکنيک های امروزی و استفاده از ابزار بسيار ظريف عوارض کاشت به حداقل رسیده است. در 1 تا 2 شب اول بعد از کاشت مو امکان وجود سردرد خفيف وجود دارد که با داروهای مسکن متداول‌ به سرعت رفع خواهد شد. کاشت موی طبيعی از ريزش موهای موجود خود فرد هم جلوگيری می کند کاشت مو برای وضعيت طاسی فعلی بيمار انجام شده و درمان دیگری جز تجويز داروهايی مثل ماينوکسيديل و فيناسترايد برای ریزش موهای موجود فرد نمی توان انجام داد. ريزش يا عدم ريزش موهای فرد در آينده در رابطه با وضعيت ژنتيکی وی بوده و ارتباطی با کاشت موی فعلی وی ندارد.

باورهای اشتباه در مورد کاشت مو (بخش اول)

در کاشت موی طبيعی محدوديت های بالقوه ای وجود دارد که مهمترين آنها محدود بودن تعداد جلسه‌‌های انجام کاشت مو در هر فرد است. محدوديت ذکر شده به این دلیل است که از ناحیه دهنده مو بيشتر از حد مشخصی موی قابل برداشت، در حدود 8 تا 10 هزار تار مو نمی توان خارج کرد. فرد متقاضی کاشت موی طبيعی معمولا در ذهن خود تصوراتی از کاشت موی طبيعی و نتايج آن دارد که با واقعيات بسيار فاصله داشته و ضروری است که متخصص با معاينه و مشورت ذهنیت وی را روشن کرده و واقعيت های کاشت و نتایج را شرح دهد. بعضی از تصورات غلط در مورد کاشت موی طبيعی و نتايج آن به شرح زیر است:

بهترین روش کاشت مو

امروزه کاشت مو برای افرادی که به ریزش مو دچار هستند بسیار مفید و موثر است چرا که مو هم برای زنان و هم برای مردان جزئی از زیبایی و یکی از عوامل اعتماد به نفس به شمار می رود. در این میان اطلاع از بهترین روش کاشت مو می تواند به کسانی که این روزها در جستجوی راهی برای پرپشت کردن موهای خود هستند کمک کند. روشهای مختلف کاشت مو عبارتند از: روش BHT در این روش کاشت، از موهای بدن فرد (موی سینه، کتف، ران و...) برداشت می شود و بر روی سر وی عمل کاشت انجام می دهند. اما با توجه به متفاوت بودن موی سر با سایر موهای بدن این روش به تنهایی انجام نمی گیرد و نام دیگرش روش مکمل است.

تفاوت بین implant و transplant در کاشت مو

transplant ابزاری برای جابجایی چیزی است که دیگر کار نمی کند و معمولا برای اعضای بدن استفاده می‌شود. implant برای ثابت نگه داشتن یا قرارگیری به صورت عمیق و محکم به کار برده می شود. در کاشت مو، ایمپلنت (implant) برای قرارگیری موی مصنوعی در سر به کار می رود و هرگز ظاهر طبیعی موی انسان را نخواهد داشت. علاوه بر این ممکن است واکنش آلرژیک و عفونت به همراه داشته باشد. در حالیکه ترنسپلنت (transplant) از موهای طبیعی خود مریض که معمولا از ناحیه پشت سر وی برداشته می شود استفاده می شود.

کاشت مو به روش برداشت FLAP

این روش فقط در موارد خاص انجام می‌شود، و روند آن به این صورت است که برای کاشت مو قسمتی از پوست سر که دارای تراکم مناسب مو و حاوی فولیکول‌های مو است را برداشته و ناحیه مورد نظر پیوند داده می شود. کاشت مو به روش FLAP به‌دلیل ظاهر غیر‌عادی، ایجاد زخمی بزرگ در سر که معمولا نمی‌توان آن را پنهان کرد و نیز عوارض بعد از عمل روشی منسوخ است که فقط در موارد خاص انجام می‌شود.

چرا ریزش مو اتفاق می افتد؟

شاید در ذهن شما این سوال پیش آمده باشد که چرا ریزش مو در خانم ها بیشتر از آقایان است. معمولا ریزش مو در آقایان به طور طبیعی اتفاق می افتد اما ریزش موی خانم ها اکثرا به دلیل مشکلات هورمونی با ریشه ژنتیک بوده و علاوه بر این، کمبود ویتامین E و آهن نیز موجب تشدید آن می شود. البته ریزش موی مشترک زنانه و مردانه نیز وجود دارد از جمله ریزش موی آندروژنتیک و یا طاسی با الگوی مردانه یا همان آلوپسی. دلایل ریزش مو در مردان و زنان چربی بیش از حد و شوره سر گاهی پوست بیش از حد چرب می شود و منجر به شوره چرب می شود و گاهی نیز با خشک شدن پوست سر و به هم خوردن تعادل چربی پوست شوره خشک ایجاد می شود. شوره سری که از بین نرود باعث خارش و در نتیجه از دست دادن موها خواهد شد. در این مورد باید به پزشک مراجعه کرد تا علت مشخص و درمان شود و استفاده از شامپوهای مخصوص پوست حساس و خشک و همچنین استفاده از راه های طبیعی مانند به کار بردن آّب پیاز، خمیر سیر و از این قبیل بر روی سر توصیه می شود. استرس و فشار روحی صدمات فیزیکی مانند تصادف، جراحی و یا بیماری و اتفاقات استرس زا می تواند منجر به ریزش موی موقتی یا دائمی شود. کمبود ویتامین ها و مواد ضروری بدن بدن برای رشد نیاز به مواد مورد نیاز خود از قبیل پروتئین و مواد معدنی دارد در صورت دریافت این مواد و تغذیه مناسب رشد مو اتفاق می افتد.

مشکلاتی که خانم ها در کاشت مو دارند

سابقا، در ایران امکان کاشت و پیوند مو برای خانم ها نبود یا با روش های قدیمی و سنتی انجام می شد. از آنجا که ریزش موی خانم ها به علل مختلف هورمونی، مشکلات تیروئید، بارداری و غیره اتفاق میفتد باید ابتدا دلیل آن مشخص شده و بعد از بررسی های لازم اقدام به کاشت و یا درمان ریزش مو شود. اغلب برای کاشت موی خانم ها نیاز به کوتاه شدن موهای سر می باشد، که پذیرفتن این امر برای اکثر خانم ها دشوار بوده و قابل قبول نیست. در مقایسه با آقایان موهای قابل برداشت از پشت سر، به لحاظ تعداد، در خانم های مبتلا به ریزش نوع آندروژنتیک کمتر می باشد و این موها به لحاظ ظاهر و اندازه ضعیف بوده و از پوشانندگی کمی برخوردار هستند. ریزش موی اکثر خانم ها به صورت پراکنده و گسترده است و این مورد موجب بروز مشکلاتی در پروسه کاشت مو می شود. طاسی در آقایان در یک منطقه رخ می دهد و الگوی آن به صورتی است که خط رویش مو به سمت عقب سر می رود. در مقایسه با خانم ها بانک مو (ناحیه پشت سر) در آقایان معمولا دچار ریزش نمی شود و از این نظر دارای ناحیه دهنده مناسبی برای کاشت مو هستند. در خانم ها بانک مو کم پشت تر است. ریزش موی نوع آندروژنتیک در خانم ها به صورتی است که تراکم ایجاد شده بعد از کاشت طی زمان کاهش پیدا می کند و به کاشت مجدد نیاز خواهند داشت. کدام خانم ها کاندید مناسبی برای کاشت مو هستند خانم هایی که ریزش مویشان از نوع طاسی آندروژنتیک است و با شکل مردانه که موهای ضخیم و با تراکم بالا در بانک موی خود دارند.

مقایسه مزایا و معایب کاشت مو به روش های FIT، FUT و SUT

کاشت مو به روش FIT و معایب آن - بالا بودن هزینه‌ در مقایسه با سایر روش ها؛ - به دلیل محدود بودن تعداد فولیکول‌های برداشتی در هر جلسه، به جلسات متعددی برای کاشت مو نیاز می باشد. - احتمال آسیب دیدن و خشک‌شدن گرافت‌ها به دلیل طولانی بودن پروسه کاشت در این روش. - به دلیل برداشتن فولیکول‌های مو با ابزاری به نام پانچ، احتمال آسیب‌دیدن بخش زنده‌ ریشه‌ مو بالا می‌باشد. - زمانی که قرار است تعداد زیادی فولیکول مو از ناحیه‌ی پشت سر (بانک مو) برداشته شود، موها باید کاملا کوتاه شوند. - تخریب و آسیب به بانک مو.

کارهایی که باید پیش از کاشت مو انجام بدهیم

-تحقیق در مورد هزینه کاشت مو تعداد زیادی از افراد درباره قیمت کاشت مو، تحقیق می کنند و برخی از آنها متاسفانه فقط به دنبال جایی هستند که با کمترین هزینه کاشت مو به روش (Sut و یا تکنیک ها و روش های دیگر) بتوان در آنجا از این خدمات استفاده کنند. در صورتی که باید توجه داشته باشید که ممکن است برای یک کاشت مو، تعدادی زیادی از پرسنل آن کلینیک شامل تکنیسین ها و پرستاران، گاهی حتی بیش از 10 نفر مشغول کار بر روی سر آن فرد شوند تا به بهترین نحو ممکن، عمل کاشت مو صورت بگیرد. علاوه بر این مسئله، تجهیزات و دستگاه های بکار رفته در عمل کاشت مو و همچنین هزینه های جانبی آنها را هم به این لیست اضافه کنید. حال متوجه خواهید شد که چرا این گونه عمل ها وقتی در بهترین مرکز کاشت مو انجام شوند، هزینه ها چندان پایین نیست. اما در عوض، نتایج با دوام آنها در دراز مدت مسلما ارزش آن را دارد و می تواند شما را راضی کند. -تحقیق در مورد میزان مهارت و تجربه تیم درمانی و پزشکی کاشت مو : موفقیت عمل تا حد زیادی بستگی به تجربه و میزان مهارت تیم پزشکی کاشت مو دارد. مسائل مختلفی در این میان اهمیت دارد، از جمله میزان راحتی بیماران و دستورالعمل های دقیقی که پیش و یا بعد از پیوند مو به آنها داده می شود، تکنیک های جداسازی گرفت ها و فولیکول مو و سپس شیوه صحیح کاشت آنها در این زمینه اهمیت دارند.

کاشت موی مصنوعی

کاشت موی مصنوعی (الیاف، پروتز و..) به ‌جای مو تفاوت کاشت موی مصنوعی با کاشت موی طبیعی در این است که موی طبیعی مانند سایر موها رشد می کند اما موی مصنوعی رشد نمی کند. جنس اکثر موهای مصنوعی از “مونواکریلیک”، “پلی ‌اکریلیک” و “پلی ‌استر” ساخته شده است. تارهای موی مصنوعی به وسیله ایمپلنتر روی سر کاشته می شود و باید توسط پزشک متخصص انجام شود. انجام کاشت توسط افراد غیر حرفه ای و بی تجربه، عوارض خطرناک و عفونت های شدیدی به همراه خواهد داشت. قبل از کاشت یا ترمیم مو بهتر است با پزشک معالج مشاوره کنید و با مزایا و معایب کار بیشتر آشنا شوید.

انواع روش های کاشت مو: کاشت موی طبیعی

ریزش مو، کم مویی و طاسی همیشه باعث مشکلاتی برای افراد شده تا آنجا که آنها را دچار عدم اعتماد به نفس و یا حتی افسردگی می کند. به همین دلیل روز به روز به تعداد افرادی که در کلینیک های پوست و مو در جستجوی حل مشکل خود و پرپشت شدن موهایشان هستند افزوده می شود. و این استقبال افراد باعث شده تا انواع روش های کاشت و پیوند مو با توجه به شرایط های مختلف ریزش مو به وجود بیاید. بهتر است پیش از اقدام به کاشت مو در مورد انواع روش ها و همچنین کلینیک های مجاز تحقیق کافی به عمل بیاورید. پیوند یا کاشت مو این روزها برای ترمیم موهای از دست رفته بهترین و تنها راه حل، کاشت موی طبیعی می باشد که در نواحی مختلف مانند سر، ابرو، مژه، سبیل، ریش، جای اسکار انجام می شود. پزشکی ژاپنی اولین بار درسال 1939 کاشت مو را مطرح کرد و سپس درسال 1959یک پزشک آلمانی آن را عملی نمود. با گذشت سالیان، محققان روش های مختلفی را آزمایش نمودند که در حال حاضر منجر به پیدایش تکنیک های نوین در کاشت مو شده است و نتایج مطلوب و ظاهر طبیعی برای افراد به ارمغان می آورد. عمل کاشت مو تا پیش از این برای عموم غیرقابل باور بود اما امروز به صورت جراحی سرپایی و نتیجه بخش درآمده که در این پروسه تارهای مو از پوست سر فرد برداشت شده در نواحی مورد نیاز کاشت می شود.

کارهایی که باید پیش از کاشت مو انجام بدهیم

1- بررسی اینکه آیا به کاشت مو نیاز دارید؟ این که آیا شما واقعا به کاشت مو نیاز دارید یا نه، مسئله ای است که البته تشخیص آن به پزشک و متخصص کاشت مو بستگی دارد. معمولا برای بیشتر افرادی که دچار کم پشت شدن مو و یا طاسی موی سر به صورت ارثی شده اند، روش های کاشت مو تجویز می شود. 2- دلیل ریزش مو دلایل زیادی برای ریزش مو وجود دارد ولی در بسیاری از مردان، دلیل ریزش مو و طاسی سر، ارثی و یا داشتن تغذیه نامناسب، استرس و فشارهای روحی به آنهاست.

در مورد گرافت چه می دانید؟

با مشاهده دقیق موهای خود متوجه خواهید شد یک یا چندین تار مو در یک محل و به یک پیاز یا فولیکول متصل هستند که به هر یک از این تار موهای چندتایی گرافت گفته می شود. این واحدهای فولیکولی مو شامل اعصاب، بافت چربی، شبکه عروقی و عضله تشکیل شده است. به طور متوسط 12تا 15هزار واحد فولیکولی در پشت و اطراف سر شخص وجود دارد که اگر پنجاه درصد از آنها برداشت شود نیز در ناحیه برداشت قابل تشخیص نخواهد بود. گرفت اصطلاحی عمومی برای هر قطعه ای از بافت مو است، که به پوست سر پیوند زده می شود. گرافت ها را می توان از سرتاسر بدن برداشت کرد، اما معمولا از ناحیه پشت سر به دلیل سطح بالای پایداری مو در آن ناحیه انتخاب می شوند. اندازه و شکل کلی آنها با استفاده از تکنولوژی، ابزارها و روش جراحی تعیین می شود. پیوند مو از طریق برداشت بافت از ناحیه پست سر یا همان بانک مو ایجاد می شود. هدف، برداشت مقدار کمی از بافت است که باعث رشد مو شده و می توان آن را به ناحیه پوست سر که نیاز به رشد مو دارد پیوند زد. برداشت بافت مو را می توان از ناحیه دهنده یا پشت سر، یک بار به صورت یک نوار گوشتی (جراحی نوار واحد فولیکولی یا FUSS) یا از طریق خارج کردن واحدهای فولیکولی مستقیما از ناحیه دهنده به صورت همزمان (استخراج واحد فولیکولی یا FUE) انجام داد.

سوالاتی که افراد برای انجام عمل کاشت مو برایشان به وجود می آید

بیشتر افرادی که دچار طاسی یا ریزش موی شدید شده اند اگر بخواهند عمل کاشت مو را انجام دهند سوالات زیادی در ذهن شان به وجود می آید که با پاسخ گرفتن به این سوالات می توانند بهتر برای انجام دادن عمل کاشت موهای طبیعی خود تصمیم بگیرند. معمولا با انجام دادن عمل کاشت موهای طبیعی، رشد مجدد موها پس از سه الی چهار ماه آغاز می شود و حدود سه ماه بعد از انجام کاشت،موها به طور کامل شروع به رشد می کنند. سوالاتی که برای اغلب افراد به وجود می آید شامل : 1-آیا فردی که کاملا طاس است می تواند کاشت مو انجام دهد؟ اگر تمام سر فرد یعنی "جلوی سر،بالای سر،فرق سر" کاملا طاس باشد،این افراد بانک موی کافی ندارند وهمچنین از پشت سرشان هم نمی توانند مویی برداشت کرد.برای چنین افرادی کلاه گیس بهترین گزینه می باشد. 2-چه افرادی می توانند عمل کاشت مژه و ابرو انجام دهند؟ افرادی که ابروهایی کم پشت و کم ضخامت دارند می توانند کاشت ابرو را انجام دهند.برای انجام دادن کاشت ابرو بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنند. معمولا کاشت ابرو برای بیمارانی که دچار نقص ابرو هستند می توان برای بانک مو از موهای پشت گردن وموهایی از نقاط بدن که دارای ضخامت کمتری هستند استفاده کرد. لازم به ذکر است که برای انجام دادن کاشت مژه به هر پزشک یا کلینیک مراجعه نفرمایید، زیرا به دلیل حساسیت بالای کاشت ابرو کمتر پزشکی مسئولیت آن را پذیرا خواهد بود. 3-به جز پشت سر و اطراف آن میتوان از مناطق دیگری به عنوان بانک مو استفاده کرد؟ معمولا موهای مختلف مناطق بدن دارای تفاوت های بسیاری هستند و می توان از موی نواحی مختلف بدن بجای موی سر استفاده کرد.بهترین مو برای کاشت در مناطق طاس سر،موی ناحیه مشخص از پشت و اطراف سر است. 4-آیا انجام عمل کاشت مو دائمی است؟

نقش سلول های بنیادی در کاشت مو

سلول بنیادی، سلولی با قابلیت تقسیم بالا می باشد که هنوز تقسیم نشده‌ است. این سلول ها تقسیم شده و سلول های بیشتری می‌سازند و توانایی دگرگونی به انواع مختلف سلول های دیگر را دارا هستند و ممکن است در این فرآیند برخی از آنها مانند سلول های عصبی، توانایی تقسیم شدن را از دست بدهند. سلول های بنیادین برای درمان بیماری‌هایی که در آنها سلول‌ها دچار مرگ سلولی غیرعادی شده یا به تدریج دچار نقص می‌شوند و یا با حمله سیستم ایمنی از بین می‌روند افق‌های تازه‌ای می گشاید. این سلول‌ها همچنین دارای قابلیت ترمیم و خودسازی هستند. از سلول های بنیادی در پزشکی برای پیوند اعضای بدن که دچار نقص می شوند و یا از کار می افتند استفاده می شود مانند: قلب، ریه، مغز و ... یکی از مواردی که در این مسیر می تواند مشکل زا باشد، برداشتن و پیوند زدن عضوسالم بدن فردی است که به عنوان مثال مرگ مغزی شده که اغلب به سختی می توان یافت. اما سلول های بنیادی در بدن می توانند سلول های بافت ها را شناسایی کنند و می توان از این سلول ها در جهت پیوند عضو از دست رفته بدن بهره برد. منشاء سلول های بنیادی از سلول های جنینی بلاستوسیت و یا از سلول های دیگر پس از تولد فرد می باشد.

قبل از کاشت مو و پس از آن چه مراقبت هایی لازم است؟

قبل از کاشت مو چه نکاتی باید رعایت کرد : قبل از جلسه کاشت موی خود از مصرف سیگار، قلیان، مشروبات الکلی، داروهای مسکن از جمله آسپیرین، بروفن، استامینوفن، داروهای ضد انعقاد خون مثل وارفارین و هپارین، سیر خوراکی، نوشیدنی های کافئین دار مانند چایی و قهوه خودداری کنید. بیمار باید پیش از مراجعه به کلینیک سر خود را چندین بار با شامپو شستشو دهد، قبل از کاشت مو بهتر است وعده غذایی سبک و در عین حال مقوی مصرف کرده از نوشیدن مایعات زیاد خصوصا چایی اجتناب کند. بهتر است زیورآلات از قبیل انگشتر، النگو یا دستبند، گردنبند، گوشواره، ساعت و مانند آن استفاده نشود. شایان ذکر است که رانندگی پس از کاشت مو توصیه نمی شود. پس از کاشت، چه مراقبت هایی لازم است؟ پس از کاشت بر روی پانسمان سر از کمپرس یخ در قسمت جلوی سر می توان استفاده کرد. می توانید به مدت ۲۰ دقیقه و هر یک ساعت یک مرتبه از کمپرس استفاده کنید. این کار پس از پایان جلسه کاشت مو (روز اول) تا هنگام خوابیدن مفید خواهد بود.

پس از کاشت مو چه بر سر موها می آید؟!

بعضی ها پس از کاشت مو ممکن است در نقاط کاشت احساس سوزش کنند و نیازمند مصرف دارو برای تسکین آن باشند. درمان و تسکین با دارو شامل موارد زیر است : - درصورت وجود درد یا سوزش دارو تجویز می شود. - جهت درمان و جلوگیری از تورم و سوزش از داروی ضد التهاب استفاده می شود. - به منظور به حداقل رساندن احتمال عفونت به دستور پزشک از آنتی بیوتیک باید استفاده کرد. به طور معمول 6 تا 9 ماه زمان می برد که پس از کاشت مو، موهای جدید به رشد کامل خود برسد. علاوه بر این داروهایی مانند ماینوکسیدیل و سایر داروهای رشد مو توسط پزشک برای تقویت موها تجویز می‌شود. در مقایسه با موهای طبیعی، موهای کاشته شده امکان دارد کم پشت یا پر پشت تر به نظر بیایند. به طور طبیعی، موهای کاشته شده پس از 2-3 هفته به مرحله ریزش می رسند؛ این ریزش مو راهی برای رشد موهای جدید خواهد بود.

کاشت مو و سوالات افراد

1. آیا در روشهای طبیعی کاشت مو، نتیجه دائمی است، موهای کاشت شده تا چه زمانی دوام دارند؟ موها ریزش دارند و اگر جواب مثبت است به چه صورت می باشد؟ جواب مثبت است. موهای کاشته شده دائمي می باشند و ریزش این موها مشابه ریزش موهای سابق فرد نیست. موهای کاشت شده از ناحیه پشت سر که به ناحیه امن در مقابل ریزش مشهور است، برداشت مي شوند. موهاي قسمت پشت سر به هورمون های ريزش با الگوی مردانه حساس نبوده و تا سال ها در برابر ریزش مقاوم هستند. ذکر این نکته اهمیت دارد که یکی از موارد تضمین کاشت موی طبیعی دوام و ماندگاری همین موهایی است که نسبت به موارد ریزش ژنتیکی حساس نیستند. 2. آيا اثر و جای زخم برش ها در ناحیه کاشت مو باقی خواهد ماند؟ جواب منفی است. امروزه کاشت طبیعی مو به کمک تکنولوژی نوین و ابزارهای ظریف انجام می گیرد و به منظور کاشت در اندازه های بسیار ظریف بر روی پوست برش هایی داده می شود و آثار مشخصی به جا نمی‌گذارد. موهای کاشته شده کاملا با سایر موهای موجود مشابهت داشته و قابل تشخیص نخواهد بود. حتی در صورت کوتاه کردن موهایی که ناحیه برداشت را می پوشاند نیز جای اسکار مشخص نمی شود. 3.آیا ناحیه برداشت (بانک) مو در پشت سر، پس از کاشت، بدون مو و خالی می ماند؟ معمولا به جای موهای برداشت شده موی تازه رشد نمی کند، با این حال کاشت به نحوی انجام می شود که ناحیه برداشت در پشت سر بین موهای اطراف پنهان می شود و قابل مشاهده نیست.

همه چیز درباره ریزش مو

ریختن چند تار مو در روز برای همه افراد طبیعی است. این پروسه، سیکل طبیعی مو به شمار می‌رود و تا زمانی که به حدی نباشد که حجم موها را کاهش دهد، جای نگرانی ندارد. معمولا ریزش مو به صورت کم شروع می شود و به تدریج شدت می یابد. روزانه به طور طبیعی 100 تار مو از کل بدن می ریزد. به عبارت دیگر 0٫01 درصد از موهای بدن در روز ریزش خواهند داشت و اگر ریزش مو بیشتر از این مقدار در طول روز باشد به معنی این است که فرد مبتلا به ریزش مو شده است. ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که پوست و مو دچار تغییرات داخلی می شوند که می تواند ناشی از بیماری یا موارد دیگر باشد. پروتئین ماده اصلی است که مو از آن تشکیل شده و کمبود آن در بدن ممکن است باعث ریزش مو شود. علت ریزش مو: ریزش مو دارای انواع خفیف تا کاملا طاس می باشد و علت های بسیاری می تواند موجب آن شود. علل ریزش مو عبارتند از: - تلوژن افلوویوم که نوعی ریزش مو است و به دلایلی مانند استرس ناگهانی و ناشی از حوادث و ...، تب شدید، کاهش وزن شدید، تغییرات هورمونی، به خصوص در زنان و پس از زایمان، کمبود آهن و از این قبیل اتفاق رخ می دهد.

سوالاتی که ممکن است در مورد کاشت موی طبیعی مطرح شود

1- آیا کاشت مو می تواند موجب تقویت موهای سابق و طبیعی فرد شود؟ کاشت مو به منظور کم مویی و طاسی فرد صورت می گیرد و باید در شرایطی که حداقل حدود پنجاه درصد موهای ناحیه مورد نظر او ریخته باشد تا بتوان نتایج مفیدی از کاشت گرفت و به همین جهت باعث تقویت سایر موهای شخص نمی شود. ریزش مو با الگوی مردانه یک پروسه پیش رونده و مداوم است و جهت تقویت موهای فرد که با ژنتیک وی مرتبط است و ممکن است بعدها نیز ریزش داشته باشد می توان از مواد تقویتی مانند ماینوکسیدیل و روش های تقویتی مانند مزوتراپی مو و یا prp استفاده نمود. البته باید توجه داشت که حتما کاشت مو تحت نظر و اجرای افراد متخصص صورت گیرد، در غیر اینصورت، احتمال صدمه و از دست دادن موهای فرد بسیار بالا خواهد رفت و این آسیب وارده می تواند موجب ریزش موها شود. 2- چه مدت پس از کاشت، موها دچار ریزش می شوند؟ به طور معمول، در تمامی روش های کاشت مو، دو سه هفته بعد، موها در مرحله ریزش قرار می گیرند، در این حالت ریشه مو سالم بوده و فقط ساقه های مو می ریزد. سه یا چهار ماه پس از آن، دوباره موها رویش خواهند داشت و رشد کامل موها حداقل 6 ماه زمان خواهد برد.

بالا رفتن سن چه ارتباطی با ریزش مو دارد؟

افراد زیادی روزانه با مشکل ریزش مو دست و پنجه نرم می کنند. کمبودهای غذایی و ویتامینی از معمول ترین علل ریزش مو در خانم ها می باشد،در دوران سالخوردگی نیز به دلیل بالا رفتن سن وارتباط آن با کاهش سطح اسید فولیک در خون،احتمال ریزش مو بسیاربالا می‌باشد. با بالا رفتن سن موها معمولا کم پشت می شود و به ندرت رشد دوباره را تجربه خواهند کرد. از فاکتورهای دخیل در ریزش مو می توان به موارد زیر اشاره کرد: - اختلالات هورمونی و بیماری های داخلی - استرس و عوامل محیطی - تغذیه - کم خونی،فقرآهن و ویتامین ها و .. - عوامل وراثتی پیروی از رژیم غذایی مناسب و سالم و حاوی ویتامین ها و مواد مورد نیاز بدن از اهمیت زیادی برخوردار است و در نتیجه باعث سلامت و رشد بهتر موها و دیگر اعضای بدن خواهد شد. همانطور که گفته شد ریزش مو در بانوان در اکثر مواقع به خاطر کمبود ویتامین ها و تغذیه نامناسب است. خصوصا آن دسته از خانم ها که برای کاهش وزن از رژیم تغذیه ناسالم و غیراصولی استفاده می کنند. هر چه سن بالا می رود اسیدفولیک خون هم در بدن تحلیل می رود و باعث ریزش مو می شود.

موارد موثر در نتایج کاشت مو

کاشت مو به منظور بهبود حضور و ظاهری فرد در اجتماع انجام می شود. البته هر شخص بنابر هدف و منظور خود اقدام به کاشت مو می کند. کاشت مو می تواند اعتماد به نفس بیشتری برای فرد ایجاد کند و موجب افزایش بهره وری در کار و زندگی اجتماعی وی شود. بهترین منبع و متخصص برای کاشت مو پزشکان پوست و مو هستند و فرد قبل از اقدام باید مشاوره حضوری از آنها بگیرد. ممکن است برای کسانی که تمایل به کاشت مو دارند سوالاتی پیش بیاید که پزشک متخصص می تواند پاسخ دهد: سوالاتی مانند: آیا بانک موی مناسبی برای کاشت دارم؟ کاشت مو چقدر زمان می برد تا نتیجه بدهد؟ پس از کاشت مو چه می شود؟ آیا نتیجه کاشت مو مادام العمر است؟ و ...

کاشت مو چه مزایایی در مقایسه با کلاه گیس و ترمیم مو دارد؟

کاشت مو، ترمیم مو و کلاه گیس سه روش مختلف برای اصلاح کم مویی یا طاسی به شمار می روند. در روش کاشت مو، فولیکول های موی طبیعی خود فرد در پوست سر او کاشته می شود تا به طور طبیعی هم رشد کند. این روش نوعی جراحی است و فرد برای گرفتن نتیجه نیاز به استراحت دارد و دوره نقاهت را باید بگذراند. روش ترمیم مو به نوعی روش جایگزین کاشت مو برای کسانی است که کاندید مناسبی برای کاشت مو نیستند و بانک موی کافی ندارند یا دچار طاسی هستند و یا تمایلی به جراحی کاشت ندارند. در این روش یک لایه پروتز روی سر فرد قرار گرفته و ریشه مو بدون نیاز به جراحی در آن کاشت می شود. در این روش هم می توان از موی طبیعی و هم الیاف مصنوعی (موی مصنوعی) استفاده کرد. تراکم موی به دست آمده در این روش نسبت به روش کاشت بیشتر است. ترمیم مو برای هر نوع ریزش مو و طاسی قابل انجام است و در چند ساعت و تنها در یک جلسه صورت می گیرد. البته ترمیم مو هم عوارض خودش را می تواند داشته باشد، از جمله از بین رفتن باقی موهای خود فرد، احتمال ایجاد عفونت یا ضایعات پوستی در محل ترمیم.

رابطه موی چرب با ریزش مو!

از دلایل چربی موی سر،ترشح زیاد چربی پس از گذراندن سن بلوغ افراد است و معمولا 80% افراد دارای پوست و موهایی چرب می باشند. اکثر افراد به دلیل تغییر هورمونی بعد از بلوغ،غدد چربی پوست سرشان بزرگ تر می شود.به همین علت ترشح چربی در پوست سر افراد افزایش می یابد. علت اصلی چربی موی سر چیست؟درمان موی چربی به چه صورت است؟ در بافت پوست سر و منافذ پوست فولیکول هایی به نام غدد سبابه وجود دارد.این فولیکول ها " سبابه"ها نوعی ماده به نام سبوم را تولید می کند که باعث مرطوب شدن پوست موی سر شده و باعث جلوگیری از خشک شدن پوست سر می شود. تولید بیش از اندازه غدد سبابه در پوست سر باعث چرب شدن موها می شود. چند نکته برای راه های درمان موهای چرب: استفاده از آب لیمو ، سرکه سفید ، شامپوهای مخصوص موهای چرب همچنین گرد زنبق نوعی شامپوی گیاهی است که برای درمان موهای چرب بسیار مناسب است. شستن سر با استفاده از آب نمک و نعناع که برای از بین بردن چربی موها موثر است.

آنچه در مورد رشد موها باید دانست

یکی از مشکلاتی که امروزه میان خانم ها و آقایان در سنین مختلف رایج شده است ریزش موی بیش از حد می باشد. موی سر و موی ابرو زیبایی را در افراد دو چندان می کند. به همین علت درمان های متفاوتی برای بهبود یافتن رشد مو،رشد ابرو و جلوگیری از ریزش آن ها وجود دارد. اغلب افراد برای رشد سریع موهای ابرو و موهای سر از هر نوع دارویی که بیشتر حالت تبلیغی دارد استفاده می کنند که گاه این داروها سلامت فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین در انتخاب داروها و همچنین مکمل های غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

از موهای چرب خود چگونه مراقبت کنیم؟

داشتن پوست خشک سر،یکی از علت هایی است که باعث می شود افراد موهای چربی داشته باشند. این تفکر نادرست در جامعه وجود داشته که پوست چرب افراد به دلیل موهای چربشان بوده،در حالی که خشکی پوست سر باعث ترشح بیشتر چربی از غدد و ریشه موها در زیر پوست سر شده و در نتیجه این چربی ها به موها می رسد. اگر خشکی پوست سر برطرف شود،موها نیز چرب نمی شوند. از عواملی که باعث فعال شدن غدد چربی و سبوم در پوست سر می شود: مصرف داروهای جلوگیری از بارداری استرس و تولید هورمون های مردانه اندروژن فقرآهن،کمبود شدید ویتامین ها و خصوصا ویتامین B2 عوامل ارثی،عوامل محیطی و همچنین بافت مو نکاتی که باعث درمان موهای چرب می شود : از یک فنجان آب لیمو برای شستن موهای سر استفاده کنید."خاصیت اسیدی لیمو باعث به تعادل رسیدن پوست سر چرب و کاهش سبوم می شود. شستشو دادن موها همراه با سرکه سفید که برای درمان چربی موها بسیار موثر است. ماساژ پوست سر همراه با روغن دانه هندوانه. مصرف به اندازه از شامپوهای مخصوص موهای چرب و یا شامپو بچه.و همچنین عدم استفاده از انواع نرم کننده ها.

تراکم در کاشت مو

در کاشت موی طبیعی یکی از نکاتی که باید رعایت شود و اصلی ترین نکته به عمل می آید،میزان تراکم است. معمولا در یک جلسه که کاشت مو انجام می شود،بین 20 تا 30 گرافت مویی و یا 50 تا 60 سانتی متر مو در هر سانتی متر مربع از طاسی سر کاشت شده که این عمل باعث پرپشتی موها می شود،به خصوص اگر هر تار موی بیمار ضخیم باشد. در اغلب موارد سطح طاسی جلوی سر که بسیار کوچک است و روند ریزش در این قسمت ثابت باقی می ماند از بانک موی پشت سر هم می توان تراکم کاشت را افزایش داد. اما در مواردی که موهای شخص بیمار بسیار نازک باشد تا 50 گرافت مویی در هر سانتی متر مربع می توان،تراکم کاشت را افزایش داد. موهای افزوده شده نتیجه عمل کاشت را زیباتر می کند و بسیار قابل قبول بیمار واقع می شود. معمولا دو راه وجود دارد برای افزایش تراکم در کاشت مو : می توان در شکاف ها و گرافت های مویی تراکم را افزایش داد و همچنین می توان تعداد موهای کاشته شده را افزایش داد . یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در کاشت مو، کیفیت بانک مو افراد می باشد. این امر بدین معنا می باشد که هر چه بانک مو بهتر باشد کاشت مو با تراکم بیشتری قابل انجام است. در برخی موارد که سطح طاسی بالا می باشد و بانک مو نیز ضعیف است معمولا عمل کاشت مو بدین صورت انجام می گردد که در فاصله 2 الی 3 سانتی متری از خط رویش طراحی شده برای افراد تراکم بیشتری در نظر گرفته می شود.

کورتکس یا سفیده مو

کورتکس چیست؟ به آب داخل مو که پیگمنت های رنگی و لوله مغزی در آن قرار دارد کورتکس می گویند. کم شدن یا خشک شدن مایع کورتکس،باعث موخوره در موها می شود. سه نوع پیگمنت رنگی در قسمت سفیده ی مو وجود دارد که رنگ ها تمام موها از رنگ مشکی به رنگ بور و رنگ روشن از دسته ی این سه نوع پیگمنت تشکیل شده است. این نوع رنگ ها عبارتند از: سه رنگ اصلی " قرمز،آبی،زرد" البته رنگ موهای مختلف به نسبت این سه نوع پیگمنت با یکدیگر فرق می کنند. در موهای خرمایی پیگمنت های قرمز و در موهای بور پیگمنت های زرد وجود دارد. همچنین در موهای تیره یا مشکی تعداد پیگمنت های رنگی بسیار فراوان است.هرچه رنگ مو روشن تر شود تعداد پیگمنت های رنگی کمتر می شود. کورتکس معمولا 90% وزن موها را تشکیل می دهد،به موها انعطاف و استحکام و قابلیت ارتجاع و کشش می بخشد. عملکردهای فیزیکی و شیمیایی در کورتکس صورت می گیرد.

بالا رفتن سن و عقب رفتن خط رویش

یکی از عواملی که باعث آزار افراد می شود و برای افراد استرس به همراه دارد،افزایش سن و عقب رفتن رویش موها می باشد. معمولا عقب رفتن رویش موها بیشتر در نواحی پیشانی اتفاق می افتد و توجه بیشتری را به خود جلب می کند.اما ریزش موها به گونه ای است که تار موهای جدیدی جایگزین محل ریزش می شود و توجه کسی را جلب نمی کند و استرس کمتری را به همراه دارد. چه علت هایی باعث عقب رفتن خط رویش موها می شود؟ علت های ریزش مو شامل : تولید بیش از حد DHT وراثت افزایش سن انواع بیماری ها مصرف بیش از اندازه داروهای شیمیایی از علت هایی که باعث ریزش موهای آقایان می شود تولید بیش از اندازه هورمون های DHT در بدن است. تولید این نوع هورمون ها سبب ریزش موها و عقب رفتن خط رویش موها در بالای پیشانی می شود. همچنین عواملی مانند تغییرات هورمونی و عدم بالانس هورمون های بدن باعث ریزش مو در افراد می گردد. ژنی به نام اندروگن رسپتر در والدین وجود دارد که ارثی به فرزندان منتقل می شود.این نوع ژن هم ریزش مو را به همراه دارد.

کاشت مو به روش BHT

روش BHT چیست؟ معمولاً در کاشت مو، از موهای سر فرد استفاده می گردد. گاهی فرد، موی کافی بر روی سر خود ندارد و بانک موی او جهت کاشت و رسیدن به نتیجه دلخواه کافی نیست. لذا ساختار و کیفیت موی بدن (پا، بازو، شکم، قفسه سینه، پشت بدن، زیر بغل و صورت) شباهت زیادی به موی سر دارد، به همین دلیل در چنین مواردی فرد می تواند جهت کاشت، از موی بدن استفاده کنداصطلاحاً این روش کاشت را BHT می نامند. استفاده از روش BHT (برداشت مو از بدن) به تنهایی جهت ترمیم کامل موی سر و خط رویش کاربرد چندانی ندارد. لذا به کمک روش FUE (استخراج واحد فولیکولی) بدون اینکه جای زخمی در بدن باقی بماند موی بدن جدا شده و گرافت های مو با همان تکنیک پیوند، در پوست سر کاشت می شوند. روش BHT مناسب چه افرادی است؟ از آنجایی که موهای اهدایی از پشت سر و کنار سر گرفته می شود، لذا اگر فرد تقاضا کننده در این نواحی، موی کافی نداشته باشد، روشBHT بهترین روش کاشت برای وی خواهد بود. ریزش موها و کاشت مو در گذشته از رایج ترین دلایل نداشتن بانک موی مناسب می باشد، به همین دلیل نمی توان از پوست سر به عنوان ناحیه اهدا کننده کاشت استفاده کرد. کاشت مو به روش BHT-FUE و تفاوت آن با روش FUE با توجه به اینکه روش BHT، روش تکامل یافته FUE می باشد که نواحی اهدا کننده از پوست سر به ریش، پا، بازو، قفسه سینه و… گسترش پیدا کرده و بطور معمول زمانی از این روش استفاده میگردد که پوست سر فرد جوابگوی استخراج گرافت های مناسب نبوده و یا موی سر به اندازه کافی پر پشت نباشد.

باورهای غلط کاشت مو

اولین باور غلط در مورد کاشت مو کاشت مو یک تکنیک جراحی با نتایج دائمی است. اگر پس از جراحی احساس کردید که این عمل برای شما مناسب نیست، خیلی دیر شده است. بهترین راه این است که اول تحقیقات خود را انجام دهید و فقط پس از اطمینان از مناسب بودن این روش و انتخاب پزشک خوب، به سمت این جراحی بروید. در مورد چگونگی انتخاب جراح کاشت موی مناسب تحقیق کنید. دومین باور غلط در مورد کاشت مو یک پزشک فقط با نگاه کردن می تواند بگوید که آیا شما با انجام عمل کاشت مو، موهای پرپشتی خواهید داشت یا خیر. اما برای دسترسی پیدا کردن به یک بخش دهنده موی خوب در بدن بیمار، چندین فاکتور را باید در نظر گرفت. پزشکان باید با استفاده از یک تراکم سنج، سر را بررسی کنند (تراکم سنج وسیله ای برای بزرگ نمایی بخشی از سر است که شاید تراکم موی بیشتری داشته باشد). فاکتور مهم دیگری که باید برای تعیین میزان موی در دسترس برای عمل به آن توجه داشت، سستی موها است. این فاکتور را فقط می توان با چرخاندن موهای سر توسط دست های “باتجربه” به دست آورد.

علت های ریزش مو

پوسته سر،ریزش موی ارثی،کم کاری غده تیروئید،کیست تخمدان،کمبود آهن،رسیدگی بیش از حد به موها،پوسته سر: نوعی بیماری موی سر است که پس از بارداری،جراحی های مهم،کاهش وزن شدید یا استرس زیاد به وجود می آید. در اثر این فرآیند افراد به خصوص خانم ها هرروز دسته دسته موهای خود را به ویژه هنگام شامپو کردن،حالت دادن یا شانه زدن از دست خواهند داد. ریزش موی ارثی : یکی دیگر از دلایلی که در خانم ها و آقایان رایج است،ریزش موی ارثی می باشد. کم کاری غده تیروئید در زمانی که این هورمون ها به اندازه کافی و درست در بدن ترشح نشوند افراد شاهد تغییراتی در بدن خود خواهند بود. سلامت پوست سر : پوست سری که سالم نیست می تواند باعث التهاب و مانع از رویش موها شود. رسیدگی بیش از حد به موها : بیش از حد شامپو کردن،حالت دادن،سشوار کشیدن،رنگ کردن،کراتینه کردن و ... به موها آسیب وارد می کند.

دلایل ریزش مو و روش های درمان آن

یکی از دلایلی که باعث نگرانی افراد در سنین مختلف می شود فرایند ریزش مو است که گاه طبیعی وگاه غیر طبیعی است که خوشبختانه با روش های مختلف امروزی می توان آن را به طور کامل وهمیشگی درمان کرد. انسان در طول روز به دلایل مختلف تعدادی از موهای خود را از دست می دهد که در هنگام شامپو کردن،حالت دادن مو و همچنین شانه زدن ممکن است به 50 تا 100 تار مو برسد که کاملا طبیعی و عادی است که برای رویش مو های نو مفید است.

توصیه های مهم پس از انجام کاشت موی طبیعی

توصیه می شود ، پس از انجام کاشت موی طبیعی به مدت زمان یک هفته سفالکسین مصرف شود. بهتر است فرد بیمار به مدت زمان 48 ساعت پس از انجام کاشت موی طبیعی استراحت کافی داشته باشد. توصیه می شود در هنگام خوابیدن سر و تنه در زاویه 45 درجه قرار گیرد . توصیه می شود به مدت زمان 48 ساعت پس از عمل بانداژ سر باز شود. پس از باز کردن بانداژ سر ، بهتر است روزانه سر با شامپویی ملایم همچون ( شامپوی بچه ) و نیز همرا با آب ولرم شسته شود. همچنین ،محلول ماینوکسیدیل 5 درصد را پس از باز کردن بانداژ روزی دو بار و حداقل شب ها به مدت زمان 2 الی 6 ماه مصرف کنید . استفاده از محلول ماینوکسیدیل سبب سرعت بخشدن به رشد موهای کاشته شده ، می شود . چنانچه پوست سر حساسیت نشان دهد و دچار قرمزی و خارش گردد ، دارو را به مدت چند روز قطع کرده و محلول 2 درصد آن را شروع کنید . توصیه می شود در حین شست و شو از دوش با فشار بسیار پایین استفاده گردد. به این علت که فشار بالای آب سبب در آمدن گرافت های مویی می شود. از ریختن مستقیم آب بر روی محل های کاشته شده به شدت خودداری شود. پس از باز شدن بانداژ سر می توان از یک کلاه راحت و آزاد استفاده نمود. توصیه می شود ، به مدت زمان 4 هفته پس از کاشت موی طبیعی از موارد زیر به شدت خودداری کنید :

فرم مشاوره تلفنی کاشت مو

اطلاعات تکمیلی را وارد نمایید

Real Time Analytics

کلمات کلیدی کاشت مو :