روانشناسی چیست؟، مشاوره روانپزشکی و مقالات مرتبط در زمینه روانشناسی

درمانگاه تخصصی پوست و مو کوروش

علل بی حوصلگی و چاره آن

خستگی و بی حوصلگی، حسی آشنا و رایج است که همه گاهی دچار آن می شوند. احساس عدم رضایت از یک فعالیت، یا علاقه به آن، می تواند منجر به ملالت و خستگی شود. شدت و تعداد روزهای بی حوصلگی در بعضی اشخاص کم تر و در بعضی بیشتر است.

سحرخیزی از افسردگی پیشگیری می کند

پژوهش ها نشان داده، زنان میانسال و سالمندی که شب زود خوابیده و صبح ها هم زود بیدار می شوند کمتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. محققان دانشگاه کلورادو بولدر در مطالعه خود، بیش از ۳۲ هزار پرستار زن را از نظر رابطه بین عادات زمانی خواب (کرونوتایپ) و اختلالات رفتاری مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد حتی بعد از در نظر گرفتن فاکتورهای محیطی نظیر قرارگیری در معرض نور و برنامه زمانی کاری، عادات زمانی خواب که تا حدودی هم ژنتیکی است، بر ریسک ابتلا به افسردگی تاثیر دارند.

تاثیر افسردگی بر میل جنسی

افسردگی از انواع اختلالات روان است که فعالیت‌های جسمی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیماری افسردگی ممکن است تا جایی پیش برود که هیچ فعالیتی برای شخص مبتلا به آن خوشایند نباشد و حتی فعالیت‌های معمول روزانه نیز او را خیلی زود خسته کنند. معمولا خواب افراد افسرده نیز دستخوش اختلال می شود. اشتهای آنها گاهی بسیار کم و گاهی خیلی زیاد است و گاهی نیز دچار دردهای بدنی می‌شوند که توجیه خاصی ندارند. افزون بر اینها، میل جنسی نیز در آنها کاهش می‌یابد تا جایی که سلامت جنسی‌شان به خطر می‌افتد.

تفاوت روانشناس و روانپزشک

برای خیلی ها ممکن است این تردید پیش آمده باشد که در شرایط بحرانی خود به روانشناس مراجعه کنند یا روانپزشک. روانشناسی جزء رشته های علوم انسانی است و تا دکترا هم ادامه دارد. داوطلبان رشته روانشناسی باید در کلینیک ها مشغول به کار شوند و دوره هایی را بگذرانند تا در گرایش خودشان مانند روانشناسی بالینی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی کودک، کودکان استثنایی، زوج درمانی، صنعتی و سازمانی، تربیتی و از این قبیل تخصص پیدا کنند.

باورهای غلط درباره مشاوره

خیلی ها ممکن است برایشان پیش آمده باشد که در خانواده موضوع مشاوره را پیش کشیده باشند و با عکس العمل منفی و مخالفت دیگر افراد خانواده یا شریک عاطفی شان روبرو شده باشند. بعضی ها هم شاید بگویند ما خودمان به دیگران مشاوره می دهیم!! نیازی به مشاوره گرفتن نداریم. تا حدود زیادی این باورها به دلیل فقدان شناخت کافی از روان درمانی و پروسه آن و همچنین عوامل فرهنگی و اجتماعی در ذهنیت افراد ریشه می دوانند. اگرچه خوشبختانه این تفکر اشتباه در بین مردم کمتر شده و روانشناسی به صورت علم در جامعه رواج پیدا کرده و انواع شاخه های آن به خصوص شخصیت شناسی و تست های شخصیت، نئو برای ازدواج و .. بسیار محبوب شده است.

روانشناسی به معنای واقعی

روان‌شناسی (Psychology) علمی است که با استفاده از روش علمی به پژوهش و مطالعهٔ روان (ذهن)، فرایند ذهنی و رفتار در موجودات زنده می‌پردازد. هزاران سال است که روح و روان، ذهن انسان را به خود مشغول کرده است و این مسئله را می توان در آثار گذشتگان از جمله آیین های مختلف برای آرامش روح مردگان یا دفع شر و ارواح خبیث مشاهده کرد.

درخواست مشاوره رایگان  
Real Time Analytics

کلمات کلیدی توریسم درمانی :